Przyszła mama z wizytą u dentysty vol.1



Będzie to seria wpisów dotycząca leczenia stomatologicznego w ciąży (od planowania ciąży poprzez cały okres trwania ciąży)

1. Planowanie ciąży, a stan zdrowia jamy ustnej

Jeśli jesteś na etapie planowania dziecka warto udać się do stomatologa w celu oceny zdrowia Twojego uzębienia. Wtedy bez żadnych przeszkód można wykonać zdjęcie panoramiczne (wszystkich zębów), aby wykluczyć istnienie ognisk zapalnych i próchnicy. Najlepiej uporać się z leczeniem PRZED zajściem w ciążę w myśl zasady: Zdrowa mama to i zdrowie dziecko ;)

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie zdążysz wyleczyć wszystkich zębów przed ciążą- nie martw się, przyszła mama z brzuszkiem też może zasiąść na fotelu;)
Ogromnie cenię ginekologów, którzy kierują swoje pacjentki na przegląd stomatologiczny, gdyż jest to dla mnie dowód troski i holistycznego spojrzenia na pacjentkę i na zdrowie maleństwa ;)

2. Spodziewasz się dziecka

Bez wątpienia zmieniająca się gospodarka hormonalna w ciąży ma duży wpływ na to jak kobieta się czuje i funduje istną huśtawkę emocjonalną, o czym pewnie nie jedna z Was się przekonała ;)

Oczywiście mitem jest, że ciąża to ząb mniej, więc się nie przejmuj tylko racjonalnie podejdź do tematu i wylecz ile się da przed zajściem w ciążę.
Jeśli kobieta nieprzerwanie dba o higienę jamy ustnej i nie zmieniła swoich dotychczasowych nawyków higienicznych to ciąża nie przysporzy tu wielu zmartwień.

Wiele mam usprawiedliwia stan zdrowia jamy ustnej przebytą ciążą, karmieniem… ale ciąża nie jest tu bezpośrednią przyczyną złego stanu uzębienia,a :
-zwiększone łaknienie i częstsze podjadanie (zwłaszcza węglowodanów)
-nudności i wymioty, które wpływają erozyjnie na szkliwo poprzez spadek pH w jamie ustnej. A niskie pH to pH kwaśne, czyli takie które jest w stanie szkliwo rozpuścić.

Myślę, że jest to miejsce na to, by Was uświadomić, że pH Coca-coli wynosi ok. 2,5!
A poniżej pH 5 dochodzi do rozpadu szkliwa… więc wyobraź sobie co się dzieje jeśli przez długi czas małymi łyczkami pijesz colę. Twoje zęby cały czas mają kontakt z kwasem.
Jeśli masz przeogromną ochotę na Colę to wypij całą buteleczkę od razu, odczekaj ok 15 minut i umyj zęby. W tym czasie ślina zbuforuje (zmniejszy kwasowość) i nie będziesz wcierać kwasu w szkliwo podczas szczotkowania. To uchroni Twoje szkliwo przed destrukcją.

Hormony oczywiście mogą być winowajcą przejściowych obrzęków czy stanów zapalnych dziąseł objawiających się krwawieniem, jednak po unormowaniu się poziomu hormonów objawy ustępują.
Jest to tak zwane ciążowe zapalenie dziąseł - pojawia się najczęściej na początku II trymestru ciąży i cały czas się nasila (ok. 8 miesiąca ciąży osiąga swój szczyt), a następnie zmniejsza się im bliżej terminu porodu.
Liczne badania naukowe dowodzą, że stany zapalne dziąseł i choroby przyzębia są najczęstszą stomatologiczną przyczyną przedwczesnych porodów - zwiększają to ryzyko aż siedmiokrotnie!
Jest to wynikiem wydzielania toksyn przez bakterie obecne w chorym przyzębiu. Toksyny te stymulować mogą wydzielanie mediatorów pobudzających czynność skurczową macicy.
Choroby przyzębia są również przyczyną urodzeń dzieci z niską masą urodzeniową.

Zapamiętaj! W przypadku wystąpienia wymiotów nie myj zębów bezpośrednio po, gdyż w jamie ustnej jest wtedt bardzo kwaśny odczyn.  W ten sposób możesz doprowadzić do nadtrawienia szkliwa kwasami. Należy odczekać kilka minut, by ślina wyrównała pH i dopiero wtedy solidnie wyszczotkować zęby. Warto używać rozcieńczonych płynów do higieny jamy ustnej na bazie chlorheksydyny (np. Eludril, Corsodyl) wg zaleceń na opakowaniu.


Podobne posty

4 comments

  1. Bardzo miło się czyta. Czekam na więcej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje drogie! Będziemy starać się o dziecko, a ja właśnie jestem na etapie walki z ząbkami. I tu moje pytanie. Po jakim czasie od prześwietleń zęba można spokojnie zachodzić w ciąże?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Aleksandro! Przepraszam, że odpisuję z dużym opóźnieniem. Promieniowanie rentgenowskie nie ma wpływy na zajście w ciążę. Zaraz po wykonanym zdjęciu możesz starać się o dziecko.
      Nie wykonuj zdjęć jednak póki nie upewnisz się, że w ciąży nie jesteś, gdyż pierwszy trymestr niesie za sobą największe ryzyko powikłań. Dopóki w ciąży nie jesteś to możesz wykonać wiele RTG zębów, gdyż są to bardzo małe dawki promieniowania.
      Pozdrawiam serdecznie;)

      Usuń
  3. Ostatnio mój brat zmuszony był zrobić prześwietlenie zębów. Pomoc znalazł w Centrum Stomatologii Dentech (http://www.centrum-stomatologii.pl).

    OdpowiedzUsuń