Choroby zębów, a ryzyko zawału serca

Chcę Ci udowodnić, że dbając o zęby dbasz również o swoje zdrowie.
Mając lat 20 nie myśli się o zdrowiu zbyt serio - to myślenie dojrzewa w nas z wiekiem :)
O ile organizm nastolatka „wiele wybacza” i lepiej broni się przed każdą infekcją i negatywnymi jej skutkami, o tyle z wiekiem odporność spada i konsekwencje zaniedbań są gorsze. 

Zęby są integralną częścią naszego organizmu, co oznacza, że mają wpływ na funkcjonowanie nawet bardzo odległych narządów (m.in. nerek, serca).
Dowodem na to są serie badań przeprowadzonych przez naukowców. Badając zastawki serc pacjentów zmarłych w wyniku zawału, znaleźli na zastawkach te same bakterie, które występują w zmianach okołowierzchołkowych zębów.
Dzieje się tak dlatego, że bakterie z ogniska zapalnego migrują do układu krążenia, gdzie wywołują stany zapalne w naczyniach krwionośnych. W efekcie powstaje blaszka miażdżycowa, która jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej.

Przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zwiększa znacząco ryzyko choroby niedokrwiennej serca - a jak zapewne wiecie, jest to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce (aż 45%).

A co to jest ta zmiana okołowierzchołkowa?

Zmiana okołowierzchołkowa jest rozrzedzeniem (zniszczeniem struktury kości) wokół wierzchołka korzenia zęba spowodowana przewlekłą infekcją, stanem zapalnym.
Przyczyną jest długo nieleczona próchnica zęba, która doprowadza do stanu zapalnego miazgi zęba, zapalenia przyzębia, powstawania ropni, ziarniniaków i torbieli.

Gdy taki proces (często bezobjawowy!) trwa długo doprowadza do zniszczenia kości i do wielu przykrych następstw. Ból często pojawia się dopiero w fazie zaostrzenia procesu. Wtedy konieczne jest leczenie endodontyczne (kanałowe) lub zabiegi chirurgiczne (np. resekcja wierzchołka korzenia), a czasami nawet ekstrakcja (usunięcie zęba).

Najczęściej pacjent nie jest świadomy, że dzieje się coś złego i że zagraża to jego zdrowiu.

Jest to oczywiście proces, który zauważyć możemy na zdjęciu rentgenowskim, dlatego tak ważne są regularne kontrole.
Również, gdy widzę się z pacjentem po raz pierwszy, wykonuję zdjęcie panoramiczne. Jest to zdjęcie wszystkich zębów. O zdjęciu panoramicznym więcej napiszę w kolejnych postach, bo to obszerny temat.

Tak wyglądają zmiany okołowierzchołkowe na zdjęciu rentgenowskim


Oczywiście różnią się one wielkością (w zależności od stopnia zaawansowania).

Objawów tych nie można bagatelizować. Czasami pacjenci trafiają do stomatologa za późno, z masywnym obrzękiem i obszernym zniszczeniem kości. Jak napisałam na początku – jeśli pacjent jest ogólnie zdrowy to najczęściej obejdzie się bez powikłań – problem pojawia się jeśli mamy do czynienia z chorobami serca, cukrzycą itp. Wtedy ryzyko powikłań (takich jak zapalenie wsierdzia) jest duże.

Pamiętaj również, że zabiegi profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego obniżają ryzyko zawału serca, gdyż eliminujemy w ten sposób bakterie, które bardzo licznie występują w kamieniu i płytce nazębnej.
Mam nadzieję, że jest to kolejny powód by zmobilizować Was do wizyty stomatologicznej z kontrolnym zdjęciem rentgenowskim.
Mobilizuj również znajomych i rodzinę – pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze :)
Jeśli uważasz, że te informacje mogą się komuś przydać – udostępnij.

Podobne posty

2 comments

  1. Świetny tekst, nie każdy człowiek wie że denysta może zadbać też o serce :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli szukasz chirurga stomatologa to najlepiej zajrzeć tutaj dentysta gdynia Znajdziesz tam świetnych specjalistów a czas oczekiwania na wizytę nie jest długi. Byłam tam usuwać ósemki.

    OdpowiedzUsuń