O nitkowaniu - czy to konieczne?

Przez pewien czas zastanawiałam się czy post na ten temat jest potrzebny. Czy chce Wam się czytać o myciu zębów. Jednak przemyślałam to i postanowiłam napisać chociaż krótko, ale treściwie :)



Nitkowanie - nie powiem, że to banalna czynność, nie powiem, że zawsze się chce sięgnąć po nitkę i nie powiem, że każdy kto nie nitkuje jest Be.

Ale za to bardzo bym chciała, by dla każdego z Was była to prosta, codzienna czynność :)

Wiedza pacjentów jest coraz większa i już nawet dzieci zaczynają nitkować poinstruowane przez świadomych rodziców, ale - tak, zawsze musi być jakieś ale. Wielu dorosłych nie widzi zwyczajnie sensu w nitkowaniu. Myślą, że to nic nie daje, że to takie tylko uzupełnienie szczotkowania "dla chętnych", bo ubytki próchnicowe i tak się zrobią. Nieraz słyszę - nie wiem ile bym szczotkował/szczotkowała to przychodząc na kontrolę i tak mam nowe ubytki próchnicowe. Może to przez brak nitkowania?
Przecież nie nitkując pomijasz nawet 1/4 powierzchni zęba.

Prawda jest taka, że nitkowanie przestrzeni międzyzębowych może uchronić nas przed próchnicą (tą najbardziej niebezpieczną, ukrytą przez długi czas, która drąży i drąży i jak już widać dziurę to już jest naprawdę duża i jedynym ratunkiem często jest leczenie endodontyczne, czyli tzw. kanałowe).
A to, jak zapewne wiecie, wiąże się z stratą żywotności zęba, osłabieniem jego struktury no i dużymi, zupełnie niepotrzebnymi kosztami.

Bez względu na to jakiej fantastycznej szczoteczki do zębów byście nie używali to żadna z nich nie jest w stanie wyczyścić płytki nazębnej, która zalega w miejscu styku zębów.

Początki oczywiście jak to ze wszystkim - bywają trudne. Może zdarzyć się, że jeszcze bez wyczucia delikatnie zranisz dziąsło - nie martw się tym. Delikatne krwawienie też jest normalne, gdyż najprawdopodobniej nie nitkując wcześniej musisz powalczyć trochę ze stanem zapalnym dziąseł w przestrzeniach międzyzębowych.

Jakie są rodzaje nici i jaką wybrać?

Nici jest wiele. Są woskowanie, niewoskowane, z fluorem i bez. Tak naprawdę ważne, by używać jakiejkolwiek. Wybór dowolny.

Jak to robić?


Odwiń około 40 cm nici dentystycznej (może na początek kup woskowaną, jest delikatniejsza). Zawiń końce nici dookoła swoich środkowych palców. Pomiędzy kciukiem jednej ręki i palcem wskazującym drugiej napnij ok 20 cm nici, którą będziesz za chwilę nitkować.
Nitkę delikatnie przeprowadza się przez punkt styczny między zębami w dół lub w górę, w kontakcie z zębami (po krzywiźnie jednego i drugiego zęba). Ważne, aby każdą przestrzeń czyścić świeżym fragmentem nici.
A wiecie jakich wymówek najczęściej używają pacjenci? 
- mam zbyt ciasno ustawione zęby. Skoro masz stłoczenia zębów to tym bardziej jesteś narażony/narażona na próchnicę, bo trudniej tam dotrzeć szczoteczką.
- nić zrywa się podczas nitkowania. Uuuu to nic dobrego! To taki "alarm"- coś się dzieje. Albo już jest próchnica na styku zębów albo masz nawis wypełnienia, gdzie może kumulować się jedzenie. Nawis jest wskazaniem do wymiany wypełnienia.
- nie dam rady, to jest dla mnie za trudne. Pamiętaj! Trening czyni mistrza ;)
- zapominam. Naklej sobie nalepkę na lustro.
Czy są jakieś alternatywy do nitkowania?
Wykałaczek nie polecam, gdyż często ranią dziąsła.
Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych można również używać irygatora, który czyści przestrzenie wodą pod ciśnieniem. Jest szczególnie skuteczny u pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne i mających uzupełnienia protetyczne.
Mimo wszystko uważam, że najtańszą i najskuteczniejszą metodą jest używanie zwykłej nici dentystycznej. Czasami najprostsze metody są najskuteczniejsze i najłatwiej dostępne :)
Do dzieła! 




Podobne posty

2 comments

  1. To tak jakbym słyszała mojego chirurga dentystycznego ( stomatolog dziecięcy wrocław ) Od dziecka mi potarzał, aby nitkować zeby, a ja od zawsze mam swietną wymówkę, aby tego nei robic - tak jak w artykule jest napisane od urywającej się nici do braku pamięci czy czasu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki :) Mimo wszystko zachęcam do nitkowania, mimo to, że nie zawsze się chce to warto znaleźć na to 2 minutki :) Pozdrawiam

      Usuń