Leczenie ortodontyczne - czy może być już za późno na aparat?

by - 24 sierpnia



Sama myśl o aparacie ortodontycznym jeszcze kilka lat temu u większości z nas przywoływała obraz nastolatka z pryszczami na twarzy i metalowymi zamkami na zębach, ale czy faktycznie aparat przeznaczony jest tylko dla ludzi bardzo młodych?



Zapewne trend ostatnich lat skłania Was, by myśleć, że dojrzali ludzie także mogą nosić aparat. Przecież coraz częściej można spotkać 60-latków z aparatem i powoli przestaje to być zadziwiające dla otoczenia. Dlaczego? Dlatego, że obecnie nie ma ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o prostowanie zębów. Świadomość odnośnie zdrowia uzębienia znacznie wzrosła (choć i tak nadal uważam, że jest z tym kiepsko- stąd mój blog) :)

W naszym kraju ortodoncja robi się z roku na rok coraz bardziej dostępna dla społeczeństwa, nie jest to już dziedzina stomatologii zarezerwowana tylko dla specjalistów. Coraz więcej młodych stomatologów decyduje się na szkolenia, kursy w kraju i za granicą, by rozwijać swoją wiedzę z dziedziny ortodoncji. Dzięki temu dostęp do lekarza jest dużo łatwiejszy. Ilość miejsc specjalizacyjnych jest znikoma w porównaniu z potrzebami społeczeństwa, dlatego wielu stomatologów kształci się na własną rękę.

Wracam do tematu leczenia ;)

Prawdą jest, że wszystkie wady zębowe najłatwiej leczy się w wieku rozwojowym. Wtedy jest możliwość wykorzystania naturalnego wzrostu pacjenta do niwelacji wady zgryzu np. aparatem wyjmowanym (ruchomym). Aparat w odpowiedni sposób stylumuje wzrost szczęki czy żuchwy, a kość jest bardziej podatna i zęby bardzo ładnie się przemieszczają w pożądane miejsce.
W wieku dorosłym jedynym rozwiązaniem jest aparat stały i ew. nakładki np. Invisilign.

Aparat ortodontyczny zakładamy oczywiście nie tylko dla ESTETYKI, ale także dla ZDROWIA i oto sedno odpowiedzi na pytanie dlaczego starsi pacjenci decydują się nosić aparat.

Często chęć przeprowadzenia bezkompromisowego leczenia protetycznego (np. pokrycia zębów koronami, licówkami, spionizowania przechylonego zęba, zamknięcia luki po utraconym zębie lub odtworzenia miejsca pod implant), zmusza pacjenta do założenia aparatu.
Ponadto bardzo często wady zgryzu powodują problemy z żuciem, mową, mogą być przyczyną trzasków w stawach skroniowo-żuchwowych, a nawet bóli głowy, karku.

Nieprawidłowy zgryz czy bruksizm (zgrzytanie zębami) wbrew pozorom mogą mieć bardzo silny wpływ na jakość naszego codziennego funkcjonowania.
Pracuję w praktyce, która bardzo specjalistycznie zajmuje się leczeniem zaburzeń okluzji (relacji między zębami górnymi, a dolnymi), chorób stawów skroniowo-żuchwowych i bruksizmu. Na co dzień widzę pacjentów, którzy bardzo długo chodzili z bólem głowy, zatok czy ucha do laryngologów, neurologów itp. zanim zdiagnozowano u nich chorobę okluzyjną. (rozwinę ten temat w kolejnych postach).

Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się w wieku wczesnoszkolnym. Im prędzej zdiagnozowana zostanie wada zgryzu tym wcześniej można wdrożyć leczenie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które mają problem z wymową i uczęszczają do logopedy. Często to właśnie wada zgryzu powoduje trudności z prawidłową wymową.


Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Na pierwszej wizycie wykonywana jest dokumentacja medyczna niezbędna do wykonania planu leczenia (zdjęcie panoramiczne, cefalometryczne, wyciski pod modele szczęki i żuchwy, zdjęcia fotograficzne). Ortodonta planuje leczenie i dobiera odpowiedni aparat.
Pamiętajmy, że przed założeniem aparatu należy wyleczyć wszystkie zęby, powymieniać nieszczelne wypełnienia i udać się na profesjonalną higienizację.
Czas leczenia ortodontycznego jest rzeczą bardzo indywidualną. Utrudniona higiena jamy ustnej zmusza do częstszych wizyt w gabinecie higienizacyjnym, gdzie higienistka dobiera również akcesoria do czyszczenia zębów.

Jeśli zastanawiacie się nad założeniem aparatu to nie ma na co czekać ;) Sama użytkuję aparat od ponad roku i chętnie odpowiem na Wasze pytania.


Podobne posty

4 comments

  1. Raczej zawsze możesz mieć założony aparat, jeśli masz zęby których będzie się trzymać :D Najlepiej udaj się do jakiegoś dobrego ortodonty. Ja chodzę do http://nclinic.pl/ w Wałbrzychu i jestem bardzo zadowolona. Aparat miałam zakładany mając 31 lat ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wrażenie że nigdy nie jest za późno na wizte u ortodonty

    OdpowiedzUsuń
  3. Może nie za późno na aparat, ale im dłużej czekamy tym leczenie może być dłuższe. Dlatego założyłem Aparat stały samoligaturujący, żeby mieć ładne zęby.

    OdpowiedzUsuń