Wypełnienia amalgamatowe, czy naprawdę są toksyczne? Poznaj całą prawdę.

Często spotykam się z pytaniami: Czy wypełnienia amalgamatowe są szkodliwe?
Czy to prawda, że uwalnia się z nich rtęć? Czy koniecznie powinnam wymienić takie wypełnienia jeśli planuję dziecko?
Wychodząc Wam naprzeciw, chciałabym odpowiedzieć Wam na te pytania.



Myślę, że większość z Was wie co to jest AMALGAMAT - potocznie zwany srebrną lub ciemną plombą.
Amalgamat jest jednym z najstarszych materiałów w stomatologii, zagościł w niej już dawno, bo jakieś 150 lat temu i jego obecność trwa do dnia dzisiejszego. Jest używany jako materiał do wypełnień stomatologicznych ubytków zębów.
Obecnie praktycznie wyłącznie w gabinetach na NFZ, który refunduje założenie wypełnienia amalgamatowego w zębach od czwórek do ósemek.

Wbrew powszechnej opinii rtęć nie jest głównym składnikiem wypełnienia amalgamatowego.
W skład wchodzi srebro, miedź, cyna, a rtęć to niewielka domieszka.

Przeciętnie absorpcja rtęci u pacjentów z wypełnieniami amalgamatowymi wynosi 1-2 mikrograma w ciągu doby. Jest to zaledwie 10% normalnego spożycia rtęci z pożywienia, powietrza i wody!
Oczywiście prawdą jest, że każda ilość rtęci jest szkodliwa dla naszego organizmu, dlatego trzeba ograniczać ją do minimum.

Pamiętaj, że najwięcej rtęci uwalnia się podczas zakładania i usuwania wypełnienia amalgamatowego, dlatego wymiana wypełnienia (zwiercenie starej plomby) powinno odbywać się w osłonie KOFERDAMU! Jeśli nie wiesz/nie pamiętasz co to jest koferdam to pisałam o tym wcześniej tutaj:

Koferdam - co to takiego

Zaletą pracy w koferdamie jest odizolowanie zęba od środowiska jamy ustnej, a co za tym idzie resztki wypełnienia, opiłki połączone z woda nie trafiają pacjentowi do gardła, lecz zostają wciągnięte przez ssak.  Asystentka trzyma ssak bezpośrednio przy zębie, by ograniczyć w ten sposób powstawanie "sprayu" w powietrzu, który zawiera rtęć. Same plusy pracy z koferdamem.
Jest to bezpieczny sposób zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza ;)

W Polsce powstały gabinety, które szczycą się profesjonalnym usuwaniem amalgamatów, pacjent ma założoną maseczkę tlenową, a opary rtęci zasysane są specjalną maszyną.

Nie ma wskazań, by każde wypełnienie amalgamatowe u kobiety w ciąży wymieniać.
Nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Toksyczność wypełnień praktycznie nie istnieje (jest naprawdę znikoma).
Wymieniamy tylko nieszczelne wypełnienia, najlepiej przed zajściem w ciążę, bo tak jak napisałam wcześniej, to moment wymiany wypełnienia jest momentem uwalniania największej ilości rtęci.

Wiele krajów (w tym Norwegia, Szwecja, Dania) wycofały się z używania amalgamatu stomatologicznego.

Ze względów profilaktyki zdrowotnej wypełnienia amalgamatowe nie powinny być więcej stosowane:
- u dzieci w leczeniu zębów mlecznych
- w czasie ciąży i karmienia piersią
- w zdiagnozowanych liszajowatych zmianach w jamie ustnej
- u pacjentów z niewydolnością nerek

Zgodnie z prawem Rebla, które obowiązuje, można mieć 7 wypełnień amalgamatowych średniej wielkości i tej ilości nie powinno się przekraczać.

Wniosek: Amalgamat nie taki zły jak go malują ;) No, poza estetyką i szczelnością, ale o tym dalej w kolejnych wpisach.

Proszę o udostępnienie wpisu i zapraszam do dalszej lektury ;)

Podobne posty

8 comments

  1. Witam, wczoraj miałam założone wypełnienie amalgamatem z racji bardzo głębokiego ubytku (dentystce chodziło o odsunięcie w czasie kanałowego, które czeka mnie, gdy wypełnienie się rozszczelni). To amalgamat non gamma, czyli ponoć bardziej bezpieczny. Karmię piersią 8-miesięczne niemowlę. Dostałam wskazanie od dentystki, by pierwsze mleko ściągnąć i wylać, a dalej już karmić piersią jak zwykle. Czy to bezpieczne? Czy powinnam już definitywnie odstawić dziecko od piersi? Wypełnienie niestety było zakładane bez koferdamu:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj! Wypełnienie amalgamatowe raczej nie sprawi, że leczenie kanałowe będzie odroczone, bo to nie jest materiał leczniczy. Pomijając zaś ten fakt - możesz karmić normalnie. Najwięcej szkodliwych substancji uwalnia się po założeniu wypełnienia do czasu jego związania. Nie ma konieczności pozbawiania dziecka pokarmu matki. Koferdam najbardziej istotny jest przy wymianie wypełnienia, czyli przy jego zwiercaniu.

      Usuń
  2. Dzień dobry, od kilku dni pobolewa mnie ząb z wypełnieniem amalgamatowym. Mam pół rocznego synka, którego karmię piersią, czy w związku z tym powinnam podjąć leczenie tego zeba?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj! Oczywiście uważam, iż powinna Pani podjąć się leczenia. Leczenie nie stoi na przeszkodzie, by dziecko cały czas karmić piersią. Najnowsze poradniki laktacyjne również mówią o tym, iż nawet po znieczuleniu dziecko można od razu karmić piersią.
      Pozdrawiam ;)

      Usuń
  3. Witam. Mam w jednym zebie wypelnienie amalgamatowe. Od 2 dni boli mnie ten zab. Podczas wizyty u dentysty,jeszcze w ciazy lekarz powiedzial, ze wypelnienie jest do wymiany. Obecnie karmie piersia 4 miesieczna corke. Czy podczas kp moge usunac ta plombw ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, oczywiście, że taki ząb należy jak najszybciej wyleczyć. Bez obawy możesz wymienić takie wypełnienie. Najlepiej w osłonie koferdamu, czyli takiej gumy, którą nakłada się na ząb. Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem. Również pamietaj o tym, iż możesz być normalnie znieczulona i nie musisz odciągać, wylewać pokarmu itp :)

      Usuń
  4. Witam. Dentysta wymienił mi plombe z amalgamatu w górnej siódemce(stare, mialam je kilkanaście lat) , niestety bez użycia koferdamu, ale ze ssakiem i woda. Czy podczas takiej wymiany uwolniło się dużo szkodliwych substancji do mojego organizmu? Karmię piersia 6 miesięczne dziecko i martwie się, że rtec przenika do mleka i
    ten sposob mogę zaszkodzić dziecku dalszym karmieniem piersia. Czy w takiej sytuacji lepiej odstawić dziecko od piersi? Z góry dziękuję za odpowiedź Pani dr, pozdrawiam. Katarzyna

    OdpowiedzUsuń
  5. Podgrzewacze mleka to urządzenia, które umożliwiają szybkie podgrzanie mleka matki lub formuły dla niemowląt do idealnej temperatury. Gwarantują one, że pokarm jest gotowy do spożycia w odpowiednim czasie, co jest szczególnie przydatne w nocy lub w sytuacjach, gdy każda minuta jest na wagę złota.

    OdpowiedzUsuń