RTG, a ciąża

Jak zapewne już wiesz, wszystkie możliwe badania rentgenowskie najlepiej jest wykonać przed zajściem w ciążę.
Dlatego jeśli planujesz dziecko to udaj się do swojego stomatologa na wizytę kontrolną, by upewnić się czy z Twoimi zębami jest wszystko w porządku i by zminimalizować ryzyko nagłej interwencji w czasie trwania ciąży.
Ograniczasz w ten sposób również ewentualny stres związany z leczeniem ;)


Na wizycie kontrolnej stomatolog powinien wykonać kompleksowe badanie jamy ustnej i zdjęcie panoramiczne - jeśli nie masz aktualnego (za aktualne uważane jest zdjęcie do roku czasu).

Pamiętaj, że w ciąży również można leczyć zęby i znieczulać o czym pisałam w poprzednich wpisach. Wystarczy tylko dobrze zaplanować leczenie i dobrać odpowiedni preparat do znieczulenia.
Przypomnę, że choroby zębów i przyzębia są częstym powodem przedwczesnych poronień, dlatego tak ważne jest zadbanie o stan zdrowia jamy ustnej jeszcze przed zajściem w ciążę.

Jeśli nie czytałaś to możesz nadrobić tutaj i tutaj :)

Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym okresem na leczenie zębów jest II trymestr ciąży.

Wiele z Was pytało mnie :  
Czy można wykonywać zdjęcia rentgenowskie tuż przed zajściem w ciążę?
Czy należy odczekać jakiś czas po wykonaniu zdjęcia ze staraniem się o dziecko?

Moja odpowiedź:
Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego możesz od razu, bezpiecznie zachodzić w ciążę.
Jeśli starasz się o dziecko i jesteś w trakcie leczenie zębów to zdjęcia najlepiej wykonywać w I FAZIE CYKLU miesiączkowego, kiedy jesteś pewna, że nie doszło jeszcze do zapłodnienia.

Często kobiety mają wykonywane RTG w nieświadomości, że są w ciąży i rodzą zdrowe dzieci.
Oczywiście RTG zęba to bardzo mała dawka promieniowania, praktycznie nie zagrażająca dziecku, ale jeśli musisz wykonać RTG w ciąży to zwróć uwagę na sprzęt. Nowoczesne cyfrowe urządzenia emitują dużo mniejszą dawkę promieniowania niż te stare, gdzie zdjęcie wywoływane jest na kliszy. Konieczna jest również ochrona fartuchem ołowianym tarczycy, klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Dla porównania 10 zdjęć wykonanych radiowizjografią (czujnik cyfrowy połączony z komputerem) to podobna dawka do 1 zdjęcia wykonanego na kliszy!

Poruszam oczywiście tylko kwestię RTG zębów w ciąży.
Sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o większe dawki promieniowania takie jak tomografia, RTG kończyn czy miednicy.
Takie prześwietlenia wykonuje się tylko w przypadku ratowania zdrowia czy życia matki.
Ryzyko powikłań jest zbyt duże.

A co z wykonywaniem RTG zębów w czasie trwania ciąży? 

Wg najnowszych badań rentgenodiagnostyka stomatologiczna z racji tego, iż obejmuje obszar naświetlania jedynie głowy i szyi jest bezpieczna dla płodu.
Tak jak wspomniałam wyżej - dawki są bardzo małe i nie mają wpływu uszkadzającego na płód.
Oczywiście zdjęcia w trakcie trwania ciąży wykonujemy z rozwagą (tylko wtedy kiedy są niezbędne) np. niezidentyfikowany ból zęba. Długo trwające dolegliwości bólowe, stan zapalny miazgi zęba i bytujące tam bakterie z pewnością są większą szkodą dla dziecka niż jedno małe zdjęcie RTG.


Jeśli uważasz, że te informacje mogą komuś się przydać to proszę o udostępnienie.

Podobne posty

6 comments

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pantomograficzne zdjęcie zębów jest niezbędne do wykrycia zmian chorobowych i leczenia zębów, więc powinien zrobić je każdy pacjent, nawet podczas ciąży. Dawki są małe, a natężenie promieniowania niskie, nie ma to wpływu na płód. Jeżeli ktoś jest z Wrocławia to polecam wykonywanie zdjęć tutaj http://lux-dent.com.pl/rtg-zebow-wroclaw/ mają naprawdę nowoczesne maszyny i najnowszą technologię.

      Usuń
  2. Wszystkie poważniejsze zabiegi na zęby nalezy zrobić przed planowaną ciążą. Tu co do RTG to oferta od https://tomo3d.pl powinna świetnie się sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie rzeczy zawsze się zgłasza przed wizytą, ale nie jest wskazane robienie RTG. Nie wiem jak jest z rezonansem, bo chciałabym zrobić RM piersi https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/rezonans-magnetyczny-piersi/ i teraz nie wiem czy są jakieś wskazania co do ciąży.. w końcu żadnego szkodliwego promieniowania nie emituje. Orientujecie się?

    OdpowiedzUsuń
  4. Przy takich badaniach to zawsze trzeba odmienny stan zgłaszać, często nawet się deklarację podpisuje. Jeśli potrzebujecie zrobić usg czy inne badanie diagnostyczne to w centrum medycznym https://cmp.med.pl/zakres-uslug/diagnostyka-obrazowa/ możecie. Ważne, żeby były wykonane jak należy. Jakość sprzętu też ma znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na wszystko teraz można zaradzić, trzeba tylko wcześniej informować lekarza o wszystkim. W takich gabinetach jak www.dentystagdynia.pl są nie tylko świetni specjaliści, ale też nowoczesny sprzęt i metody leczenia. Dlatego właśnie do takich warto chodzić w razie problemów z zębami.

    OdpowiedzUsuń