Karmienie piersią - okiem stomatologa

by - 20 sierpnia



O dobrodziejstwie karmienia piersią wiele nie trzeba pisać. Myślę, że to temat ostatnio powszechny. Nawet Ministerstwo Zdrowia realizuje program:
Tydzień Promocji Karmienia Piersią, którego celem jest szerzenie wiedzy, powstawanie szkół rodzenia, poradni laktacyjnych czy banków mleka.

Super inicjatywa!

Wiemy już, że karmienie piersią chroni dziecko przed wieloma schorzeniami, począwszy od cukrzycy, otyłości, poprzez sepsę i inne infekcje, zmniejsza również ryzyko astmy i alergii.

Dla matki również jest bardzo korzystne (chroni przed rakiem sutka, jajnika czy osteoporozą), ale nie o tym dzisiaj chciałam pisać 😉


Jakie ma znaczenie karmienie piersią dla rozwoju całego układu stomatognatycznego dziecka? 

Co to jest układ stomatongatyczny? Tak to mądrze brzmi, bo jama ustna to nie tylko zęby.

To również mięśnie, język, staw skroniowo-żuchwowy, więzadła, gruczoły ślinowe itd.

Jama ustna służy nie tylko rozdrabnianiu pokarmów, ale również tutaj tworzy się mowa, rozpoczyna się trawienie, przełykanie i wyrażanie emocji.


Tak, więc do sedna. Dlaczego warto karmić piersią z mojego zawodowego punktu widzenia.


Karmienie piersią może uchronić nasze dziecko przed leczeniem ortodontycznym

Jak to?

Dzięki temu, iż stymuluje rozwój doprzedni żuchwy. 

Dziecko rodzi się z tyłożuchwiem, czyli żuchwą w pozycji dotylnej w stosunku do szczęki i aby z tego tyłożuchwia wyjść konieczna jest stymulacja doprzednia, którą zapewnia ssanie piersi. 


Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej w swoich badaniach ogłosiła, iż niemowlęta karmione piersią do 6 miesiąca są o 72 % mniej podatne na wystąpienie wad zgryzu takich jak zgryzy otwarte, zgryzy krzyżowe czy tyłozgryzy.

Oczywiście wady zgryzu są powodowane przez wiele czynników, włączając czynniki genetyczne, ssanie smoczka czy kciuka po brak prawidłowej higieny jamy ustnej i w takiej sytuacji oczywiście wiemy, iż samo karmienie piersią nie uchroni dziecka przed wadą zgryzu.

Karmienie piersią również wymusza prawidłową pozycję języka. Język musi znajdować się na podniebieniu, by zassać brodawkę, a pokarm dostaje się wprost do gardła dziecka. 

Prawidłowa pozycja języka (język na podniebieniu) powoduje natomiast, że podniebienie jest stymulowane do poszerzania się i przez swój wzrost na szerokość powoduje także łatwiejsze oddychanie przez nos. Wiem, że może być to zawiłe, ale taka nasza anatomia.

Także dokładamy kolejny plusik-  Sprzyja oddychaniu przez nos.

Dorosłe osoby, które mają szerokie drogi oddechowe rzadziej chrapią, budzą się bardziej wyspani.

Ćwiczy mięśnie jamy ustnej i twarzy - Ssanie piersi z racji, iż wymaga większego wysiłku od niemowlęcia, uruchamia dużo więcej mięśni. Z butelki, bez względu jaka by nie była, to mleko leci z mniejszym wysiłkiem.

Eliminuje ryzyko próchnicy butelkowej, którą mają często dzieci zasypiające z butelką


Jak jest z tą próchnicą podczas karmienia piersią?

Zacznijmy od tego, iż mleko matki ma niski potencjał próchnicotwórczy. Zawiera laktozę, która jest dużo mniej próchnicotwórcza niż inne cukry. Drugą grupą cukrów są oligosacharydy - są to prebiotyki, które nie ulegają trawieniu i odżywiają pożyteczne bakterie tym samym stymulując wzrost prawidłowej flory bakteryjnej, również w jamie ustnej.

Kiedy dziecko pije mleko z butelki pokarm trafia do przedniej części jamy ustnej i gromadzi się wokół zębów. Mleko z piersi trafia bezpośrednio do gardła niemowlęcia i praktycznie omija zęby.

Pamiętajmy, że wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny!!! 

  • stłoczone zęby czyści się dużo trudniej, łatwiej odkłada się kamień nazębny
  • wady zgryzu powodują przeciążenia w zgryzie, które mogą skutkować stratą zęba z powodu jego złamania
  • wiele wad zgryzu jest urazowych - np. bardzo doprzednio wychylone siekacze znacznie zwiększają ryzyko ich złamania, zwłaszcza u dzieci podczas zabawy, upadku.
  • problemy z mową i wymową niektórych zgłosek. W gabinecie miewam pacjentów, którzy latami trenowali z logopedą wymawianie "R" czy "L", a wystarczyło po prostu wyleczyć przyczynę, czyli wadę zgryzu
  • nieleczone wady zgryzu takie jak tyłozgryz, który objawiać może się znacznie cofniętą brodą czy zgryz otwarty - mają wpływ na wygląd całej twarzy




Źródła:

1.https://shorelinedentalcare.com/breastfeeding-benefits-oral-development/
2.http://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2021/02/Prochnica-a-karmienie-piersia_2021.pdf
3.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25785498/
4.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27050935/
5.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26579710/

Podobne posty

2 comments

  1. Jak długo karmić piersią? Moja siostra studiuje na kierunku lekarsko- dentystycznym na UG i tam na wykładzie który sobie nagrała wykładowca ( stomatolog dziecięcy z licznymi nagrodami ) przekonywał ze nie można długi karmić gdyż właśnie wpływa to negatywnie na zgryz i najlepiej tak do roku tylko. WHO nawet zakres 2 lata i dłużej wiec sądzę, że ten wykładowca był w błędzie. Jednak zależy mi aby moja siostra przyszłym pacjentom przekazywała prawidłową wiedzę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niestety nadal jest za mało grup badanych, gdyż na wystąpienie wady zgryzu ma zbyt wiele czynników.
      Nie ma badań, które by świadczyły o negatywnym wpływie na zgryz u dzieci karmionych powyżej 2 lat. Jak długo karmić? Tak długo jak mama i dziecko mają na to ochotę :)
      Na pewno nie odradzałabym karmienia. Więcej szkody robi smoczek i inne dysfunkcje takie jak oddychanie przez nos, powiększony migdał czy nieprawidłowe przełykanie. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią 6 miesięcy, a kontynuację co najmniej do 2 roku życia i to jest informacja najbardziej zgodna z prawdą ;)

      Usuń