Diastema - moda czy defekt estetyczny?

by - 09 kwietnia

Tytuł jest oczywiście przekorny, gdyż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Bo to kwestia gustu, poczucia estetyki i oczywiście wielkości tytułowej diastemy.
W naszej stomatologicznej nomenklaturze diastema jest przerwą między siekaczami centralnymi górnymi. Powodów jej powstania jest wiele.
Zaliczamy do nich m.in. nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej, nieprawidłowości zębowe (np. brak górnych dwójek) itp.

Przez jednych uwielbiana, przez innych znienawidzona. Jedni szczycą się swoją diastemą pokazując ją całemu światu i traktując ją jako atut urody osobistej, drudzy natomiast wstydzą się i ukrywając ją zastanawiając się jak się jej pozbyć.

Wyczytałam w jednym z badań, że ok. 80% posiadaczy diastemy myśli o pozbyciu się jej. Zaskoczyła mnie ta ilość, a Was?

Czy diastema może szkodzić?
Diastema diastemie nie równa. Mała diastema w niczym nie przeszkadza - jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej.
Większa diastema może być przyczyną wad wymowy (np. seplenienia świszczące), problemów periodontologicznych i protetycznych.

Pamiętaj! Występowanie diastemy nie zawsze jest czymś nieprawidłowym, u dzieci pomiędzy 7. a 9. rokiem życia można zaobserwować tzw. diastemę fizjologiczną, która z reguły zanika samoistnie w miarę wyrzynania się kolejnych zębów stałych.
W przypadku diastemy prawdziwej, poza zabiegiem podcięcia wędzidełka wargi, zaleca się również noszenie stałego aparatu ortodontycznego.


Jak pozbyć się diastemy?
Najszybszym i zarazem najmniej inwazyjnym sposobem pozbycia się diastemy jest wykonanie odbudowy kompozytowej w gabinecie stomatologicznym.
Stomatolog na takiej wizycie poszerza siekacze centralne materiałem, którym wykonuje się "plomby".
Zabieg jest bezbolesny i odbywa się bez preparacji wiertłem, a efekt jest zadowalający. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny wykonując tylko nadbudowy kompozytowe. Jeśli zęby są przebarwione, z licznymi wypełnieniami to lepszym rozwiązaniem są licówki.

Jeśli w jamie ustnej występują inne nieprawidłowości zębowe poza diastemą i wada zgryzu to polecam założenie aparatu ortodontycznego.
Wiąże się to jednak z dłuższym czasem leczenia i większymi kosztami.

Przypadek ;)
Pewnego sobotniego poranka zgłosiła się do mnie pacjentka, która chciała zobaczyć jak wyglądałaby bez diastemy, ale nie była w pełni przekonana jak będzie się czuła z nowym uśmiechem mimo to, że diastema była dla niej kompleksem.
Dlatego zaproponowałam odbudowę materiałem kompozytowym ;)
I oto efekt - pacjentka zachwycona! Oczywiście zabieg odbył się w osłonie koferdamu, by nie dopuścić do zawilgocenia wypełnienia. Dzięki temu efekt jest trwały i stabilny w czasie.


W dzień zabiegu
Kontrola po roku

Jeśli jesteś posiadaczem diastemy i jest ona dla Ciebie problemem to umawiaj się na wizytę stomatologiczną - na pewno znajdzie się idealne rozwiązanie dla Ciebie ;)

Podobne posty

1 comments

  1. Moim zdaniem licówki to często jedyny i najskuteczniejszy sposób na piękny uśmiech. Wiele gwiazd zdecydowało się na zabieg zakładania licówek, aby móc szeroko się uśmiechać.
    https://dea-med.com/

    OdpowiedzUsuń