URAZY ZĘBÓW - ząb wybity. Jak postępować?

by - 22 czerwca


Urazy zębów to temat traktowany po macoszemu, a jakże istotny i ważny!
Chciałabym Wam uświadomić jak zgłębiając choć TROCHĘ swoją wiedzę na ten temat jesteście w stanie POMÓC swojemu dziecku, dziecku znajomych czy sąsiadów.

Dlaczego sądzę, że przeciętny rodzic, nauczyciel, opiekun na wakacjach wie zbyt mało o pierwszej pomocy po urazie? Niestety z doświadczenia.



Wyobraźcie sobie sytuację - jedziecie ze swoim 8 letnim dzieckiem na rowerze. Nagle synek potyka się o coś wystającego na ścieżce rowerowej i uderza brodą o ziemię. Ząb wybity w całości (z korzeniem), leży na ziemi, dziecko płacze. Do najbliższego dentysty pewnie kilka kilometrów. Trzeba dojechać, poczekać chwilkę na przyjęcie. Co robicie? Jakiś pomysł? Reagować trzeba natychmiastowo.

No-do dentysty! I to czym prędzej.
Ale może zanim zajedziesz do dentysty będzie już za późno, by uratować dziecku stałą jedynkę?

Takie sytuacje mają miejsce, to nie jest zmyślona historia. Z życia wzięte.
Jest to przypadek, który przeżywałam przez kilka dni, bo dziecko przez brak wiedzy rodziców i lekarza pierwszego kontaktu na SORze straciło stały siekacz. Niesie to za sobą pasmo negatywnych konsekwencji dla dziecka: problemy estetyczne, z wymową, problem z uzupełnieniem tego braku, gdyż dziecko rośnie.

Co należało zrobić w takiej sytuacji?

Ząb podnosimy z ziemi, NIE wycieramy chusteczkami by nie uszkadzać jego powierzchni (włókien ozębnej). Niby jest to oczywiste, że zabieramy ząb ze sobą, ale zdarzają się osoby, które zostawiają ząb, gdyż uważają, że już się nie przyda, bo jest brudny.

Jeśli jest brudny od ziemi można wypłukać delikatnie wodą.

Ząb można przechować w płynie do soczewek, mleku, soli fizjologicznej. W domu pewnie najprędzej znajdziemy mleko.
Jeśli nie mamy mleka do przechowania zęba to trzymamy go najzwyczajniej w ślinie, najlepiej w buzi przy policzku tak, aby nie ulegał wyschnięciu. W środowisku suchym włókna ozębnej pokrywające korzeń zęba bardzo szybko ulegają obumarciu.

Z upływającym czasem szanse na powodzenie replantacji (ponownego umieszczenia zęba w zębodole) są coraz mniejsze, dlatego zachęcam by zrobić to od razu. Wiem, że dla większości z Was nie byłoby to łatwe, ale jest to okazja, by wykazać się bohaterskim czynem:)

Jak to zrobić?

Chwytamy wtedy ząb za część koronową i umieszczamy ząb ponownie w zębodole (ważne, by go nie włożyć tyłem do przodu, ale to wystarczy porównać z zębem sąsiednim).
Ząb powinien wejść bez oporu jeśli replantowany jest natychmiast. Nie przejmuj się tym, że ząb jest dłuższy czy krótszy od zęba sąsiedniego. To jest coś co można skorygować podczas wizyty stomatologicznej.

Po wykonaniu replantacji również należy udać się do stomatologa, który zszynuje wybity uprzednio ząb łącząc go z zębami sąsiednimi na czas najczęściej 2 tygodni.
Zalecana jest przez ten czas dieta miękka i bardzo dobra higiena jamy ustnej.
Warto pamiętać o częstym płukaniu ust preparatem z chlorheksydyną np. Eludrilem.

Jeśli uważasz, że post może komuś się przydać - udostępnij ;)








Podobne posty

0 comments