Próchnica butelkowa, a karmienie piersią.

Jak wiecie już z moich poprzednich wpisów, próchnica jest chorobą infekcyjną, powstającą na skutek działania wielu czynników: czasu, obecności cukru, bakterii próchnicotwórczych i zaniedbań higienicznych.

Nie wiedzieć dlaczego jest tak bagatelizowana przez lekarzy ogólnych, a niesie za sobą przecież całe mnóstwo powikłań.



Karmienie piersią jest bardzo ważnym aspektem macierzyństwa. Znacznie zwiększyła się świadomość jak zbawienne jest dla dziecka karmienie mlekiem matki, dlatego też postanowiłam dziś napisać jaka jest przewaga karmienia piersią w kwestii zdrowia jamy ustnej dziecka.

Dziecko, które zasypia z butelką mleka modyfikowanego czy też słodkiego napoju jest bardzo narażone na wystąpienie PRÓCHNICY BUTELKOWEJ.

Na ogół mamy są przerażone pojawieniem się pierwszych plam próchnicowych na przednich zębach mlecznych swoich pociech. Jeśli wizyta u stomatologa odbędzie się w niedługim czasie od rozpoznania przebarwień proces można skutecznie zatrzymać.
Jeśli dojdzie to zaniedbania, dziecko może bardzo szybko utracić zęby mleczne, co moim zdaniem ma duży wpływ na kształtowanie procesu wymowy i na poczucie własnej wartości dziecka.

Miałam okazję gościć kilkukrotnie w przedszkolach, gdzie przeprowadzałam wizytę adaptacyjną. Podeszła do mnie kiedyś dziewczynka i pokazując paluszkiem na swojego kolegę mówi: "A Adaś ma czarne zęby".
Mimo tego, że były to dzieci 4, 5-letnie to zwracają uwagę na wygląd i na jego odmienność.
Wracam do tematu ;)

Czym jest próchnica butelkowa?

Jest to proces próchnicowy, który rozpoczyna się w bardzo wczesnym dzieciństwie, praktycznie zaraz po pojawieniu się zębów mlecznych i dotyczy głównie siekaczy górnych.
Częstość występowania próchnicy butelkowej waha się od 2,5 do 15%.
Jest spowodowana zbyt długim czasem kontaktu próchnicotwórczego pokarmu z zębami. Mam tu na myśli słodzone napoje, mleko modyfikowane itp.
Podczas karmienia butelką smoczek jest przetrzymywany w pobliżu powierzchni podniebiennych górnych przednich zębów nawet do 8 godzin w ciągu doby.
Złe nawyki takie jak ciągłe podjadanie, używanie kubeczków i butelek z ustnikami stwarza także zagrożenie próchnicą.

Pamiętaj! W nocy zmniejsza się wydzielanie śliny i zmienia się jej pH, dlatego znacznie gorsze jest naturalne oczyszczenie zębów.

Jak zapobiec próchnicy butelkowej?
Jak leczyć próchnicę butelkową?

1. Zacząć należy od wyeliminowania przyczyny, czyli zmieniamy nawyki żywieniowe.
2. Regularnie chodzimy na wizyty stomatologiczne w celu aplikacji preparatów fluorkowych.
3. W domu używamy pasty z fluorem!
4. Zęby, które nadają się do leczenia oczywiście leczymy.

Jakie są korzyści wynikające z karmienia piersią dla zdrowia jamy ustnej dziecka?

Mleko matki:
  • ma działanie antybakteryjne. Zawiera laktoferrynę, dzięki temu działa na bakterie powodujące próchnicę.
  • mechanizm ssania piersi uniemożliwia, by mleko zalegało w buzi dziecka, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się przy karmieniu butelką. Podczas picia z butelki, mleko może lecieć do buzi dziecka nawet, jeśli dziecko nie ssie. Jeśli dziecko go nie przełknie, będzie pozostawać z przodu jamy ustnej, a zęby będą w nim zanurzone Podczas karmienia piersią mleko zasysane jest rytmicznie, w wyniku wytwarzanego w jamie ustnej podciśnienia na skutek złożonego ruchu języka, żuchwy, mięśni policzka, trafia wprost do gardła i jest od razu połykane.
  • obecne w mleku przeciwciała IgA oraz oligosacharydy zakłócają kolonizację bakterii próchniczych
  • zawarte w mleku wapń i fosforany w pewnym stopniu zapobiegają obniżaniu pH w jamie ustnej, a więc zapobiegają rozpuszczaniu się szkliwa.
Bakteria S. mutans jest odpowiedzialna za 90% wczesnej próchnicy. Najczęściej przenosi się ją z matki na dziecko poprzez ślinę - buziaki w usta lub jedzenie tymi samymi sztućcami, z tego samego talerza.


Kiedy dziecko jest narażone na wystąpienie próchnicy butelkowej?
  • występująca próchnica w rodzinie, zakażenie przez matkę lub członków rodziny bakteriami próchnicotwórczymi,
  • brak higieny jamy ustnej
  • niedobory fluoru
  • karmienie sztuczne, karmienie butelką, używanie smoczków uspokajaczy.
  • dzieci z niską masą urodzeniową są bardziej narażone na wystąpienie próchnicy butelkowej, gdyż zazwyczaj są szybciej odstawiane od piersi na korzyść mleka modyfikowanego zawierającego cukry.
Oczywiście nie oznacza to, że dzieci, które są karmione mlekiem matki nigdy nie zachorują na próchnicę. 

Najważniejsze, by wpajać dziecku dobre nawyki higieniczne.
Do 7 rż. pomagać w szczotkowaniu, regularnie odwiedzać stomatologa.
Jeśli Twoje dziecko choruje na próchnicę butelkową rób wszystko, by była to dobra nauka dbania o pojawiające się zęby stałe ;)


Podobne posty

2 comments